124480-2022 - ÄndringSverige-Halmstad: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysinstrument och reagenser för HPV, Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhea och SARS-CoV-2
Referensnummer: RS210375
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland avser att upphandla ett helautomatiskt analysinstrument, med option på ytterligare ett instrument, för detektion av nukleinsyra från Chlamydia trachomatis (CT), Neisseria gonorrhoeae (NG) och Humant papillomavirus (HPV) och SARS-CoV-2 från kliniska material. Upphandlingen omfattar även kompletta prov för analys.