124481-2019 - ResultatSverige-Huddinge: Hjullastare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal köp av entreprenadmaskiner
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för köp av entreprenadmaskiner (nya och begagnade) av olika modeller såsom grävlastare, grävmaskin/materialhanterare och hjullastare.
Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning successivt och efter behov där villkoren kommer att kompletteras med specifika villkor på entreprenadmaskinerna utöver minimikrav angivna i upphandlingsdokumentet.
Inga volymgarantier kan lämnas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144710 Hjullastare, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43261100 Lastmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen