124545-2021 - KonkurrensutsättningSverige-ÅKERSBERGA: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsdrift
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar tillsyn och skötsel av byggnader inklusive installationer samt viss administrativ förvaltning. För information om entreprenaden se Kontraktsformuläret, K0 och K1.
Avtalet omfattar även samtliga dotterbolag:
Armada Bostäder AB, org nr 556374-9539
Österåkers Stadsnät AB, org nr 556378-2530
Österåkers Exploateringsfastigheter AB, org nr 556791-2588
AB Åkers Kanal, org nr 556259-1874
Armada Blåljusfastigheter AB, org nr 556674-8371
Armada Centrumfastigheter AB, org nr 556936-9597
Sågra Fastighets AB, org nr 559031-2061
Armada Kommunfastigheter, org nr AB 556791-2596
Avtalet kan även komma att användas av Österåkers kommun org nr 212000-2890.
Beställaren emotser anbud avseende efterfrågade tjänster i enlighet med upphandlingsdokumenten och däri förtecknade handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 72514000 Drift av dataanläggning, 79993000 Tjänster för servicesystem och drift av anläggning, 79993100 Tjänster för drift av anläggning, 92610000 Drift av idrottsanläggningar, 98340000 Bostads- och kontorstjänster, 98341000 Bostadsförmedlingstjänster, 98341100 Bostadsförvaltning, 98341130 Fastighetsskötsel, 98341140 Vaktmästartjänster, 98342000 Arbetsmiljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen