See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Synhjälpmedel
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal på synhjälpmedel till Region Västerbotten, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbotten och Region Västernorrland Upphandlingen handläggs av Region Västerbotten på uppdrag av övriga upphandlande myndigheter. Upphandlande myndigheter tecknar gemensamma avtal med vinnande leverantörer enligt de underlag denna upphandling resulterar i. Region Västerbotten tecknar samtliga avtal genom fullmakt från övriga deltagande regioner.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38624000 Synhjälpmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A1 Singelglas - Standard +6/-6 Cyl.-2(lager)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38623000 Optiska filter, 39254100 Klockor, 38600000 Optiska instrument, 39254110 Väckarklockor, 38410000 Mätinstrument, 38631000 Kikare, 38636000 Optiska specialinstrument, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 33730000 Ögonvårdsprodukter och korrigerande linser, 33731120 Glasögonlinser, 33731100 Korrigerande linser, 33731000 Kontaktlinser, 33734000 Glasögon, 33734100 Bågar och skalmar till glasögon, 33734200 Glasögonglas, 39295400 Promenadkäppar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: A2 Singelglas – Special
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: A3 Bifokalt glas/Trifokalt glas
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: A4 Progressivt glas
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: A5 Huvudburen optik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: A6 Glasögonbågar - Vuxna och ungdomar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: A7 Glasögonbågar – Barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: A8 Glasögonbågar special - Vuxna, ungdomar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: A9 Glasögonbågar special – Barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: A10 Kontaktlinser - Standard
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: A11 Kontaktlinser - färgade
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: A12 Kontaktlinser – Special, mjuka
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: A13 Kontaktlinser - Special, formfasta Corneala
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: A14 Kontaktlinser - Special, formfasta full scleral
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: A15 Kontaktlinser - Special, formfasta semiscleral
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: A16 Kontaktlinser - Special, formfasta miniscleral
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: A17 Kontaktlinser - Special - Hybridlinser
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: A18 Filterförhänge
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: A19 Förhänge med styrka
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: A20 Coverbågar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: A21 Monokulära kikare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: A22 TV-glasögon
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: A23 TV-glasögon - Clip on
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: A24 Läsglasögon med konvergensprisma
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: B1 Markeringskäpp
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: B2 Enkel teknikkäpp-Vikbar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: B3 Avancerad teknikkäpp- Vikbar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: B4 Avancerad teknikkäpp- Teleskop
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: B5 Förstoringslampa
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:29
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: B6 Förstoringsglas- Batteriedrivet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:30
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: B7 Förstoringsglas på fot
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:31
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: B8 Infällslupp
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:32
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: B9 Fickljuslupp
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:33
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: B10 Arbetsbelysning mindre
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:34
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: B11 Arbetsbelysning större
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:35
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: C1 Klockor - Armbandsur, punktmärkta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:36
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: C2 Klockor - Armbandsur, talande
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:37
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: C3 Klockor - Väckarur, talande
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:38
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: C4 Klockor - Fickur, talande
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:39
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: C5 Mätning av klimatförhållande
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:40
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: C6 Läsmaskin – Stationär
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:41
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: C7 Läsmaskin – Handhållen
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:42
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: C8 Daisyspelare - Digital mobil
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:43
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: C9 Daisyspelare – Stationär
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:44
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: C10 Daisyspelare – CD- Stationär
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:45
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: C11 Digitalt Avancerat Fickminne
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:46
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: C12 Digitalt Enkelt Fickminne
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:47
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: C13 Ledfyr
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:48
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: C14 Etikettläsningssystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:49
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: C15 Talande hushållsvåg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:50
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: C16 Talande kroppstermometer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:51
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: C17 Färgindikator
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111902:Lot:52