124572-2017 - ResultatSverige-Nora: Byggnadsarbeten: brorenovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll av broar.
Referensnummer: BKT2016-655
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221119 Byggnadsarbeten: brorenovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen avser i och med denna upphandling att köpa entreprenadtjänster omfattande underhåll av broar inom Hällefors, Lindesbergs, Ljusnarsbergs och Nora kommuner.
Entreprenaden innebär förebyggande och avhjälpande underhåll på de byggnadsverk (broar, stödmurar etc.) som beställaren ansvarar för. Underhållet kan avse rengöring, spolning, impregnering, betong- och stålreparationer, asfalts- och tätskiktsarbeten, räckesreparationer, schakt och fyllning etc. efter beställarens bedömning och beställning.
Upphandlingen avser ramavtal.
Avtalstiden avser 2 år med 2 st. optionsmöjligheter, maximalt en 4-års period.
Startdatum är: 1.4.2017.
Sista dag för mottagande av anbud är: 7.3.2017.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45221100 Anläggningsarbeten för broar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen, hädanefter kallad beställaren, avser i och med denna upphandling att köpa entreprenadtjänster omfattande underhåll av broar inom Hällefors, Lindesbergs, Ljusnarsbergs och Nora kommuner.