124640-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FM2020-21332 insamling, behandling inkl. destruktion och återvinning av avfall
Referensnummer: UH-2021-61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av tjänster inom avfallshantering såsom insamling och behandling av verksamhetsavfall, farligt avfall och i enstaka fall även kommunalt avfall enligt särskilda förutsättningar*. Avfall/Material (”avfall”) insamlas och förvaras på miljöstationer ute på garnisonerna (”verksamhetsorter”) i hela Sverige. Visst avfall som uppstår framförallt vid Försvarsmaktens verkstäder såsom metallskrot, elektriska komponenter och kablar, fordonsbatterier m.m. behöver genomgå destruktion i Sverige innan eventuell försäljning. Försvarsmakten har även behov av att hyra olika sorter av behållare, kärl, komprimator och containrar (”insamlingskärl”) m.m. för hanteringen av avfall för det fall en verksamhet inte nyttjar egna insamlingskärl. Det finns även behov av omnämnda tjänster till andra tillfälliga verksamhetsorter i samband med övning. Dessutom finns det behov av t.ex. utbildningstjänster inom avfallshantering.
Se ytterligare information i kapitel 1.2 i Anbudsinfordran.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 415 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall, 90522000 Tjänster i samband med kontaminerad jord, 90524000 Tjänster i samband med medicinskt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten, och avropsberättigande parter enligt kapitel 1.4, har behov av tjänster inom avfallshantering såsom insamling och behandling av verksamhetsavfall, farligt avfall och i enstaka fall även kommunalt avfall, förutsatt att kommunen formellt har begärt överlåtelse av sitt monopol till Försvarsmakten. Avfall/Material (”avfall”) insamlas och förvaras på miljöstationer ute på garnisonerna (”verksamhetsorter”) i hela Sverige. Visst avfall som uppstår framförallt vid Försvarsmaktens verkstäder såsom metallskrot, elektriska komponenter och kablar, fordonsbatterier m.m. behöver genomgå destruktion i Sverige innan eventuell försäljning. Försvarsmakten har även behov av att hyra olika sorter av behållare, kärl, komprimator och containrar (”insamlingskärl”) m.m. för hanteringen av avfall för det fall en verksamhet inte nyttjar egna insamlingskärl. Det finns även behov av omnämnda tjänster till andra tillfälliga verksamhetsorter i samband med övning. Dessutom finns det behov av t.ex. utbildningstjänster inom avfallshantering.