124685-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Turnélogistik för Gävle symfoniorkester
Referensnummer: 8196
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Transport av personer och instrument samt logi vid Gävle Symfoniorkesters kommande utlandsturnéer som genomförs ungefär vartannat år. Första planerade resan är våren 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60200000 Järnvägstransport, 60400000 Flygtransport, 63521000 Fraktförmedling, 63522000 Skeppsklarering, 63523000 Hamntjänster och spedition, 63524000 Utfärdande av transporthandlingar, 63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter, 63711000 Kringtjänster för järnvägstransporter, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen