124691-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende projekt- och portföljstyrning samt projektledning
Referensnummer: UC-2019-285
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande anbudsområden: Anbudsområde A: Utbildning i köparens projektmodell samt projektsstöd till köparens projekt Anbudsområde B: Utbildning i köparens projektvertyg Antura Anbudsområde C: Projektledare och förstudieledare.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79632000 Utbildning av personal, 80500000 Utbildningstjänster, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde A:
— Delområde, Utbildning i köparens projektmodell - Delområde, Stöd till köparens projektAnbudsområde B: Utbildning i köparens projektverktyg Antura.
Anbudsområde C: Projektledare och förstudieledare.
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
För samtliga anbudsområden förutom anbudsområde C gäller rangordning med tre (3) leverantörer per anbudsområde, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
För anbudsområde C gäller Förnyad konkurrensutsättning med flertalet leverantör.
För anbudsområde A och B gäller nedan:
Den leverantör som uppfyller kvalificeringskraven och har det lägsta jämförelsepriset kommer att tilldelas rangordning ett (1) och tillfrågas först i samband med uppdrag och den leverantör som uppfyller kvalificeringskraven och har det näst lägsta jämförelsepriset kommer att tilldelas rangordning två (2) och tillfrågas för uppdrag när leverantör med rangordning ett (1) tackat nej till uppdrag eller inte svarar på förfrågan. Om denne inte har möjlighet att ta uppdraget och tackar nej eller inte svarar på förfrågan går uppdraget vidare till den ramavtalsleverantör med rangordning tre (3). Se mera information för respektive anbudsområde i punkt Accept vid förfrågan.