124698-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare tillstånd till programmet Hållbar avloppsrening
Referensnummer: 20/00202
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt Tillstånd ansvarar för programmets tillståndsprocess och för att utföra den i enlighet med beslutad strategi. Erhållande av erforderliga tillstånd är en aktivitet på programmets kritiska linje och behöver bemannas med en projektledare för att stärka det systematiska arbetet och samordningen inom projektet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71541000 Byggteknisk projektledning, 79420000 Managementtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projekt Tillstånd ansvarar för programmets tillståndsprocess och för att utföra den i enlighet med beslutad strategi. Det innebär bland annat att erhålla erforderliga tillstånd enligt tidplan så att programmets övriga projekt kan genomföra byggnation och driftsättning och att mottagande driftorganisation kan driva samtliga anläggningsdelar.
Erhållande av erforderliga tillstånd är en aktivitet på programmets kritiska linje och behöver bemannas med en projektledare för att stärka det systematiska arbetet och samordningen mellan olika intressenter.
Uppdraget ska utföras av en person. Beställaren har ingen skyldighet att avropa angivet antal timmar. Antalet kan komma att under- eller överstigas.
Om projektledaren av någon anledning inte kan utföra uppdraget ska en namngiven ersättare finnas inom konsultens organisation som kan fortsätta uppdraget utan att projektets tidplan påverkas.
Exempel på arbetsuppgifter:
Ta fram genomförandeplan, planera och budgetera för projektets arbete.
Följa upp och styra mot beslutad genomförandeplan
Hantera ändringar och avvikelser inom projektet.
Ta fram projektspecifik intressentanalys och handlingsplan.
Hantera projektets gränssnitt mellan olika intressenter.
Säkerställa att projektet har rätt resurser i rätt tid samt leda och samordna dem.
Samverka med programmets funktioner och övriga projekt samt med erforderliga avdelningar inom VA SYD.
Vara programmets kontaktperson i tillståndsfrågor.