Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färghandelsvaror 2020
Referensnummer: 20INK001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39224210 Målarpenslar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Piteå kommuns huvudsakliga behov av måleriprodukter (färger, lim, spackel, tapet och väv m.m.) och målarverktyg (penslar, rollers m.m.)
Produkterna är avsedda för arbeten i egen regi samt för det behov gymnasieskolans yrkesutbildning har.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39224210 Målarpenslar, 44111400 Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial, 44812400 Material för målning och tapetsering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/04/2020Slut: 31/03/2022
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Kommunen förbehåller sig rätten att förlänga tecknat avtal med en eller flera perioder om totalt högst 24 månader.
Vid eventuell förlängning meddelar kommunen detta skriftligt före avtalstidens utgång. Nyttjas inte denna rätt upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning efter avtalsperiodens utgång.