12475-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Hantering av ofarligt avfall
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering av flygaska från energiåtervinning av restprodukter från hushåll och verksamheter
Referensnummer: 22/180
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköping Energi (JEAB) har behov av att teckna ramavtal för hantering av flygaska från block 1 på Torsviksverken.
Tillhörande beskrivning av flygaskan normala innehåll ger möjlighet att utvinna produkter för återförande till samhället.
Kalk, salter, kvarvarande aska samt tekniken för att göra produkterna tillgängliga är alla föremål för utveckling där en så hög grad återbruk och återvinning är viktigt för företaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513400 Bortskaffande av aska
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen