12480-2019 - ResultatSverige-Lysekil: Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem till utbildningsförvaltningen
Referensnummer: LKS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av ett verksamhetssystem som stödjer hela verksamheten inom utbildningsförvaltningarna i Lysekils, Sotenäs och Munkedals kommun, såsom SFI, vuxenskolan, vuxensärskolan, gymnasieskolan, gymnasiesärskolan, gymnasieintagning, grundskolan, förskola och fritidshem m.m. från aktualisering till verkställighet av beslut samt genomförande och uppföljning av insatser.
Upphandlingen omfattar, service, support, underhåll samt konsulttjänster vid behov under avtalsperioden.
Upphandlingsförfarande
Enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen