2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skolskjutstaxi i Karlshamns kommun samt serviceresor (anropsstyrd trafik)
Beskrivning: Uppdraget avser i huvudsak skolskjutstrafik Karlshamns kommun men även en mindre del av anropsstyrda transporttjänster inom främst Serviceresor, vilket omfattar samhällsbetalda transporter som färdtjänst- och sjukresor (särskild kollektivtrafik). Men även kompletterande trafik till den allmänna kollektivtrafiken, så kallad Närtrafik, för resenärer som har långt till närmaste busshållplats eller tillgång till ett begränsat kollektivtrafikutbud eller andra anropsstyrda turer.
Intern identifierare: RB2023-0346
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Skolskjutstaxi i Karlshamns kommun samt serviceresor (anropsstyrd trafik)