124817-2024 - Resultat
Sverige – Avfallshantering – Fastighetsnära insamling av förpackningar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFastighetsnära insamling av förpackningar
BeskrivningUpphandlingen avser hämtning och omhändertagande av källsorterat avfall för beställarens hela fastighetsbestånd. Från 1 januari 2024 har kommunen ett lagstadgat ansvar för insamlingen av förpackningar, endast auktoriserade leverantörer via Örebro kommuns auktorisationssystem för insamling av förpackningar får utföra efterfrågad tjänst.
Intern identifierare23/87
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelMall upphandling
BeskrivningUppdraget omfattar hämtning och omhändertagande av källsorterat avfall i beställarens avfallsrum/miljöbod/miljörum och markskåp. Följande fraktioner omfattas: - Glas, ofärgat - Glas, färgat - Pappersförpackningar/Wellpapp - Plastförpackningar - Metallförpackningar - Tidningar - Kontorspapper/sekretesspapper
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelPris
BeskrivningUppdraget omfattar hämtning och omhändertagande av källsorterat avfall i beställarens avfallsrum/miljöbod/miljörum och markskåp. Varje sådant hämtställe har en naturlig begränsning vad gäller tillgänglig yta. Följande fraktioner omfattas: - Glas, ofärgat - Glas, färgat - Pappersförpackningar/Wellpapp - Plastförpackningar - Metallförpackningar - Tidningar - Kontorspapper/sekretesspapper
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90511300 Insamling av avfall, 90514000 Återvinning av avfall