124844-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel avseende Nyköpings länsresidens och Nyköpingshus
Referensnummer: 19/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Markskötselentreprenad
Kort beskrivning av upphandlingen;
Entreprenaden avser skötsel av hårdgjorda ytor, vegetation, renhållning, tillsyn och snöröjning inom områdena. Nyköpings länsresidens och Nyköpingshus är statliga byggnadsminnen (SBM) med skyddsbestämmelser för bevarande av kulturvärden. Kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda för de två fastigheterna. I uppdraget ingår bland annat beskärningsarbeten av träd, eventuell formklippning av häckar, skötsel av planteringsytor med buskar, klätterväxter, rabattrosor, perenner och lökväxter samt gräsklippning och slåtter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teknisk kapacitet;
Erfarenhet från uppdrag avseende skötsel av mark, vegetation, renhållning, tillsyn och snöröjning i värdefulla kulturmiljöer, där kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda. I uppdraget ingår bland annat beskärningsarbeten av träd, eventuell formklippning av häckar, skötsel av planteringsytor med buskar, klätterväxter, rabattrosor, perenner och lökväxter samt gräsklippning och slåtter.