2. Förfarande
Förfarande
Titel: Behov av jordbruksmark samt sådd och skötsel av kontrollodlingar
Beskrivning: Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på Jordbruksverkets behov av jordbruksmark samt sådd och skötsel av kontrollodlingar. Jordbruksverkets utsädesenhet (UE) i Landskrona kontrollodlarprover av utsädespartier som ska certifieras i Sverige och prover av försöksutsäde som ska registreras i svenska sortlistan. Allt utsäde som kontrollodlas är fröburet och lantbruksväxter. Odlingen utförs i små parceller. Kontrollodlingen genomförs för att kontrollera sortrenhet och sortäkthet i utsädespartier enligt lagkrav för certifiering av fröburet utsäde eller för registrering av en sort i den svenska sortlistan. Kraven återfinns i dessa tre föreskrifter: - Föreskrifter om ändring i Statens jordbruksverks föreskrifter (SJVFS 1994:22) om certifiering m.m. av utsäde av stråsäd - Föreskrifter om ändring i Statens jordbruksverks föreskrifter (SJVFS 1994:23) om certifiering m.m. av utsäde av beta, foder-, olje- och fiberväxter - Föreskrifter om ändring i Statens jordbruksverks föreskrifter (SJVFS 2001:33) om intagning av växtsorter i den svenska sortlistan
Intern identifierare: 3.6.11-19229/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77100000 Jordbrukstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000