Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av biologiskt avfall
Referensnummer: 2022/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90524300 Bortforsling av biologiskt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser behandling och slutligt omhändertagande av lättnedbrytbart biologiskt hushållsavfall, med hushållsavfall jämförligt avfall, förpackat matavfall och alkohol för destruktion genom rötning och genom att återvinna energin i form av biogas till fordonsbränsle och biogödsel till produktiv mark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90524300 Bortforsling av biologiskt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen