124870-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster för Norrbottens och Västerbottens län, Anläggning.
Referensnummer: 1706/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för att efter avrop utföra olika tekniska uppdrag, såsom utredningar, projektering, projekteringsledning, byggledning/kontroll, besiktning, dokumentation m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 16
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upphandlingen är uppdelad i flera olika teknikområden och teknikfack
Del nr: 2 – 17
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen