Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter 2021
Referensnummer: 20/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende tekniska konsulttjänster för utförande av uppdrag åt beställaren inom följande kategorier och delområden: Kategori 1: Kontrollant och sakkunnig Delområde 1.1: Bygg Delområde 1.2: Mark (anläggning, park, gata) Delområde 1.3: VVS och styr Delområde 1.4: El Delområde 1.5: Bro Delområde 1.6: Kontrollansvarig enligt PBL Kategori 2: Utredningar och undersökningar Delområde 2.1: Geoteknik Delområde 2.2: Riskanalys och vibrationsmätning Delområde 2.3: Förorenad mark Kategori 3: Projektering Delområde 3.1: Bro Delområde 3.2: Trafik Delområde 3.3: Mark (anläggning, park, gata) Delområde 3.4: El, data, larm Delområde 3.5: Statik Delområde 3.6: VVS och styr Delområde 3.7: Brand Anbud får lämnas på ett eller flera delområden. Mer information om upphandlingens omfattning framgår av AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1.1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområdet omfattar att vara beställarens kontrollant och sakkunnig inom området bygg, från idé till färdigställd entreprenad, antingen för delar av eller för hela projekt. Uppdrag kan även omfatta utredningar som inte är kopplade till projekt där behov finns av kontrollant eller sakkunnig kompetens. Uppdragen kan innebära att medverka som en del av beställarorganisationen vid entreprenadarbeten, eller som fristående besiktningsman vid besiktningar. Närmare specificering av respektive uppdrag kommer att ske vid avrop.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 24
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Beställaren har ensidig rätt att förlänga ramavtalet med ytterligare maximalt 24 månader. Förlängning kan ske vid flera tillfällen men sammantaget uppgå till maximalt 24 månader. Ramavtalet kan således som längst löpa i fyra år. Förlängning ska ske skriftligen.
Del nr: 1.2
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Anbudsområdet omfattar att vara beställarens kontrollant och sakkunnig inom området mark, från idé till färdigställd entreprenad, antingen för delar av eller för hela projekt. Uppdrag kan även omfatta utredningar som inte är kopplade till projekt där behov finns av kontrollant eller sakkunnig kompetens. Uppdragen kan innebära att medverka som en del av beställarorganisationen vid entreprenadarbeten, eller som fristående besiktningsman vid besiktningar. Närmare specificering av respektive uppdrag kommer att ske vid avrop.
Del nr: 1.3
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
Anbudsområdet omfattar att vara beställarens kontrollant och sakkunnig inom området VVS och styr, från idé till färdigställd entreprenad, antingen för delar av eller för hela projekt. Uppdrag kan även omfatta utredningar som inte är kopplade till projekt där behov finns av kontrollant eller sakkunnig kompetens. Uppdragen kan innebära att medverka som en del av beställarorganisationen vid entreprenadarbeten, eller som fristående besiktningsman vid besiktningar. Närmare specificering av respektive uppdrag kommer att ske vid avrop.
Del nr: 1.4
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet
Anbudsområdet omfattar att vara beställarens kontrollant och sakkunnig inom området el, från idé till färdigställd entreprenad, antingen för delar av eller för hela projekt. Uppdrag kan även omfatta utredningar som inte är kopplade till projekt där behov finns av kontrollant eller sakkunnig kompetens. Uppdragen kan innebära att medverka som en del av beställarorganisationen vid entreprenadarbeten, eller som fristående besiktningsman vid besiktningar. Närmare specificering av respektive uppdrag kommer att ske vid avrop.
Del nr: 1.5
Ytterligare CPV-kod(er) 71322300 Konstruktion av broar
Anbudsområdet omfattar att vara beställarens kontrollant och sakkunnig inom området bro, från idé till färdigställd entreprenad, antingen för delar av eller för hela projekt. Uppdrag kan även omfatta utredningar som inte är kopplade till projekt där behov finns av kontrollant eller sakkunnig kompetens. Uppdragen kan innebära att medverka som en del av beställarorganisationen vid entreprenadarbeten, eller som fristående besiktningsman vid besiktningar. Närmare specificering av respektive uppdrag kommer att ske vid avrop.
Del nr: 1.6
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71356100 Tekniska kontroller, 71700000 Övervakning och kontroll
Anbudsområdet omfattar uppdrag som kontrollansvarig enligt PBL. Uppdragen kan komma att avse såväl ombyggnads-, nybyggnads- som underhållsprojekt. Närmare specificering av uppdrag kommer att ske vid avrop.
Del nr: 2.1
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
Anbudsområdet omfattar uppdrag att genomföra utredningar och geotekniska fältundersökningar, samt i vissa fall upprätta PM. Uppdragen kan också omfatta framtagande av rekommendationer och åtgärdsförslag. Närmare specificering av uppdrag kommer att ske vid avrop.
Del nr: 2.2
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
Anbudsområdet omfattar uppdrag att genomföra erforderliga vibrationsmätningar som åligger beställaren inom både bygg- och anläggningsprojekt. Inom ramen för detta kan uppdrag även omfatta framtagandet av mätplaner, kontrollprogram och riskanalyser, samt besiktningar både före, under och efter avslutat arbete. Uppdrag kan också innebära att vara rådgivande exempelvis vid framtagning av tekniska lösningar för planerade om-, till- och nybyggnationer i projekt. Närmare specificering av respektive uppdrag kommer att ske vid avrop.
Del nr: 2.3
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
Anbudsområdet omfattar utredningar och undersökningar avseende Förorenad mark.
Del nr: 3.1
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Anbudsområdet omfattar uppdrag att medverka från idé till färdigt förfrågningsunderlag, framtagande av bygghandling för mindre entreprenadförfrågningar och uppdrag under entreprenadtiden. Uppdragen kan också omfatta att vara rådgivande exempelvis vid framtagning av tekniska lösningar för planerade om-, till- och nybyggnationer i projekt, ofta tillsammans med beställarens projektledare och anlitad konsultgrupp. Närmare specificering av respektive uppdrag kommer att ske vid avrop.
Del nr: 3.2
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
Del nr: 3.3
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71351500 Markundersökningstjänster
Del nr: 3.4
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Del nr: 3.5
Del nr: 3.6
Del nr: 3.7
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion