Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryck-, sättnings- och distributionstjänster
Referensnummer: 2.7-34441/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tryck- och sättningstjänster samt distributionstjänster. I tjänsten ingår även lagerhållning samt tillhandahållande av en extern webbutik för beställning av Socialstyrelsens produkter såsom rapporter (publikationer) och en intern webbutik för Socialstyrelsens medarbetare för beställning av bland annat visitkort, korrespondenskort och kuvert. Mer information framgår av upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 30199710 Tryckta kuvert, 79810000 Tryckning, 79811000 Digitaltryckning, 79820000 Trycktjänster, 79824000 Tryckning och distribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen