125035-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskintjänster region Lund
Referensnummer: 233-146-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar upphandling av maskintjänster för SHM.s region Lund. SHM (Arkeologerna) har behov av att hyra flertalet olika maskinmodeller inklusive förare, för skilda projekt/uppdrag med varierande projekttider. Översiktligt efterfrågas följande kategorier av maskintyper:
Hjullastare
Grävmaskiner på band
Grävmaskiner på hjul
Schaktmaskiner
Dumper
Samarbetet ska präglas av professionalitet, saklighet, objektivitet och proaktivitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144710 Hjullastare, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43262100 Mekaniska grävmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen