Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskintjänster region Mölndal
Referensnummer: 233-147-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar upphandling av maskintjänster för SHM.s region Mölndal. Maskintjänsterna ska utföras i samband med arkeologiska utgrävningar. Utgrävningarna sker oftast i Götaland och Svealand. SHM avser att ingå ramavtal med entreprenörer inom respektive anbudsområde. Anbudsgivare kan inkomma med anbud för ett (1) eller flera anbudsområden. SHM (Arkeologerna) har behov av att hyra flertalet olika maskinmodeller inklusive förare, för skilda projekt/uppdrag med varierande projekttider. Översiktligt efterfrågas följande kategorier av maskintyper: Bandburen grävmaskin Hjulburen grävmaskin Grävlastare (traktorlastare) Traktor med traktorsläp Slitstyrd kompakt lastare Dumper Schaktmaskiner Samarbetet ska präglas av professionalitet, saklighet, objektivitet och proaktivitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 233-147-2021
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16700000 Traktorer, 34144710 Hjullastare, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43262000 Maskinell utrustning för schaktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen