125186-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekologiska inventeringar
Referensnummer: TN 2022/00487-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar områden/delområden enligt nedan. Mer ingående beskrivning av uppdraget och krav framgår av bilaga Uppdragsbeskrivning.
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden enligt följande:
Anbudsområde 1 Allmänekologiska inventeringar
Anbudsområde 2 Naturvärdesinventeringar
Anbudsområde 3 Artskyddsutredningar
Anbudsområde 4 Inventering av vissa organismgrupper, kärlväxter
Anbudsområde 5 Inventering av vissa organismgrupper, svampar, lavar och mossor
Anbudsområde 6 Inventering av vissa organismgrupper, fåglar
Anbudsområde 7 Inventering av vissa organismgrupper, insekter
Anbudsområde 8 Inventering av vissa organismgrupper, fladdermöss – inventeringar
Anbudsområde 9 Inventering av vissa organismgrupper, fladdermöss – övervakning
Anbudsområde 10 Inventering av vissa organismgrupper, groddjur
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 90700000 Miljötjänster, 90712000 Miljöplanering, 90712400 Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8
Del nr: 9
Del nr: 10