125228-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och reparation vitvaror
Referensnummer: UH-2018-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har ett fastighetsbestånd som omfattar ca 8900 lägenheter varav ca 1900 studentlägenheter och ca 42 000 m2 lokaler.
Omfattningen kan förändras både genom nybyggnation samt försäljning av fastigheter och inga garantier lämnas på omfattningen.
Årsavtalet avser ramavtal för service, felsökning och reparation av vitvaror i lägenheter och lokaler samt tillhörande tjänster i beställarens fastighetsbestånd.
När reparationer inte genomförs kan även anskaffning och installation av nya vitvaror förekomma.
I produktgruppen vitvaror ingår kyl, frys, sval, kyl/frys, spis, spishäll, induktionshäll, inbyggnadsugn – micro diskmaskin, tvättmaskin, torkskåp, samt torktumlare.
Produktgruppen vitvaror kan under avtalstiden komma att förändras.
Service och reparationer av tvättstugeutrustning ingår inte i denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen