125275-2017 - ResultatSverige-Borgholm: Arbeten som rör telekommunikationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling svartfiber.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kalmar län.
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
För att möjliggöra implementering av nya tjänster och högre bandbredd har vi nu för avsikt att ersätta många av WAN-förbindelserna med svartfiber. Detta innebär 2 moment, dels ett ringnät som sammankopplar många av de större orterna i en ring för att uppnå hög redundans, dels övriga förbindelser som inte ingår i ringen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 72410000 Leverantörstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 1 956 000 SEK
exkl. moms