125336-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Blodprovtagningsartiklar 2025 SLL412, tilläggsupphandling
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBlodprovtagningsartiklar 2025 SLL412, tilläggsupphandling
BeskrivningTilläggsupphandling avseende Blodprovtagningsartiklar. Upphandlingen innefattar följande produktområden: Kanylburkar samt tillbehör, mikronålar, stasband, vakuumrör, urin bukar och dunkar, venprovtagningsrör, venprovtagning – hållare och kanyl, PK(INR), F-Hb och Venskanner med tillbehör.
Intern identifierareFSN 2025-0092
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141123 Behållare för skarpa föremål, 33141220 Kanyler, 33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning, 33192500 Provrör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000