125416-2023 - ResultatSverige-Härnösand: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel 2023 B
Referensnummer: 22-IU-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser läkemedel som beställs via rekvisitionsförfarande och administreras av sjukvårdspersonal. Upphandlingen sker i samverkan med de fyra Regionerna i norr, Region Västernorrland, Region Västerbotten, Region Norrbotten och Region Jämtland Härjedalen
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen