125467-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Översättartjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster
Referensnummer: KSUH22/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ramavtal avseende tolkförmedlingstjänster. Tolkningstjänsterna omfattar både distanstolkning och kontakttolkning samt översättning. Leverantören ska kunna tillhandahålla tolkar inom de vanligaste språken: polska, ukrainska, swahili och amhariska, arabiska, persiska, somaliska, dinka, dari och tigrinja. Andra språk ska också ingå.
Avtalet avser successiva avrop och leveranser under avtalstiden. Ekerö kommun avser att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer i rangordning.
Under åren 2021-2022 köpte Ekerö kommun tolkförmedlingstjänster till ett värde av totalt ca 1 900 000 kr. Uppskattad volym är ca 950 000 kr per år. Observera att det angivna beloppet endast utgör en uppskattning och att det faktiska behovet kan variera från år till år. Det faktiska värdet kan komma att över- eller underskrida det uppskattade värdet. Ekerö kommun garanterar inga uppdragsvolymer. Leverantören förbinder sig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster, 79540000 Tolktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen