125476-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Hemtjänst
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceinsatser inom inköp och tvätt
Referensnummer: D.nr: 2021/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98514000 Hemtjänst
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommun är i behov av Serviceinsatser inom socialförvaltningen gällande inköp och tvätt som beviljas utifrån socialtjänstlagen (Hemtjänst 98514000-9). Tjänsten innebär att anbudslämnaren ska hantera vårdtagarens livsmedelsköp genom e-handel och ombesörja en tvätteritjänst av kläder.
Upphandlingen är reserverad enligt 4 kap 8§.
Syfte
Vänersborgs kommun är i behov av serviceinsatser inom socialförvaltningen gällande inköp och tvätt som beviljas utifrån socialtjänstlagen. Tjänsten innebär att anbudslämnaren ska hantera vårdtagarens livsmedelsköp genom e-handel och ombesörja en tvätteritjänst av kläder. Upphandlingen är reserverad enligt Lag (2016:1145) 4 kapitlet §18.
Upphandlingsförfarande
Enstegsupphandling enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen