125490-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter inom miljöområdet.
Referensnummer: 20-02869
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tekniska konsulter inom miljöområdet. Konsulterna ska stödja beställarorganisationen i samtliga skeden inom infrastrukturprojekt och vid ny- och ombyggnation inom Sjöfartsverkets verksamhetsområde.
Sjöfartsverket har behov av både samordnare av miljökonsekvensbeskrivningar, MKB-samordnare, och sakkunskap inom miljöområdet.
För en detaljerad beskrivning av de resurser som beställaren har behov av under kontraktstiden samt krav på dessa resurser, se Administrativa föreskrifter kod, AUC.32 Konsultens uppdragsorganisation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Denna upphandling avser tekniska konsulter inom miljöområdet.
Konsulterna ska stödja beställarorganisationen i samtliga skeden inom infrastrukturprojekt och vid ny- och ombyggnation inom Sjöfartsverkets verksamhetsområde.
Denna upphandling genomförs med anledning av att den förra upphandlingen av tekniska konsulter inom miljöområdet med dnr 20-00433 avbröts med hänvisning till brister i förfrågningsunderlaget.
De Administrativa föreskrifterna är identiska med den som annonserades i förra upphandlingen med undantag för:
Datum för sista anbudsdag,
Krav på referensuppdrag är omformulerat samt krav på bifogad miljödom har tillkommit.