Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsvärderare
Referensnummer: 423-392/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en tjänst, för värdering av fastigheter på de förorenade områden som SGU arbetar med. Ny lagstiftning har inneburit att fastigheter behöver värderas enligt anvisningar från Naturvårdsverket, då fastighetsägaren i vissa fall ska bekosta den eventuella värdeökning av fastigheten som sker vid sanering. Uppdraget omfattar t.ex. bostadsfastigheter, kommersiella fastigheter och jord- och skogsbruk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se bifogade upphandlingsdokument.