125506-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Catering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering, fika och måltider
Referensnummer: FS 2.1.2-2242-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55520000 Catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet upphandlar ramavtal för catering, måltider respektive fika till universitetet, campus Umeå samt Konstnärligt campus (inom Umeå kommun).
Universitetet avser teckna avtal med flera leverantörer, dock max fem st.
Avtalet omfattar ej catering till andra av Umeå universitets verksamheter utom Umeå kommun eller Umeå Marina forskningscentret i Norrbyn, Umeå kommun.
Avropsformer
- särskild fördelningsnyckel får användas vid beställningar understigande 7 000 kr
- förnyad konkurrensutsättning ska ske vid större behov av catering till en beräknad kostnad över 7 000 kr
Upphandlingens anbudstid är förlängd på grund av påsk/påsklov.
Observera att sista dag att ställa frågor ligger före påsk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55520000 Catering, 15894000 Behandlade livsmedel, 15894200 Färdiglagad mat, 55521200 Måltidsleveranser, 55523000 Catering för övriga företag eller övriga institutioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för catering, måltider respektive fika till universitetet, campus Umeå samt Konstnärligt campus (inom Umeå kommun).
Ramavtalets takvolym (exkl. moms) sätts till 10 000 000 kr per år.