125533-2023 - PlaneringSverige-Uppsala: Tillhandahållande av programvara
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsmeddelande - Upphandling av IT-stöd för handläggning, ansökan av markupplåtelse, grävtillstånd på allmän platsmark
Referensnummer: KSN-2023-00668
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Notera att det här enbart är ett förhandsmeddelande och inte något annonserat upphandlingsdokument.
Uppsala kommun har för avsikt att gå ut i upphandling avseende IT-stöd för handläggning av markupplåtelse, grävtillstånd på allmän platsmark.
Information om tjänsten som avses
Tjänsten ska dels underlätta för alla som söker grävtillstånd, trafikanordningsplaner och markupplåtelse, dels ge en effektiv hantering av såväl ansökningar som beslut.
Tydlig och lätthanterlig upplevelse för sökande ska uppnås genom hela processen. Målet är även att förbättra intern och extern samordning och få en översikt över var olika arbeten utförs.
Sökande ska få möjlighet att följa sitt ärende, få tillgång till specifik information om sitt aktuella projekt och också göra det enklare att skapa korrekta ansökningshandlingar. Detta leder även till att underlätta den interna handläggningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen