125534-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Katrineholm: Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VA-arbeten
Referensnummer: LS-21-030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sörmland Vatten och Avfall AB genomför en upphandling med avsikt att teckna ramavtal med en (1) ramavtals leverantör.
Entreprenaderna avser kompletta markarbeten och rörmontage för nybyggnad och ombyggnad av VA-näten, diken och dammar eller liknande öppna dagvattenlösningar. Tyngdpunkten ligger på små och medelstora utbyggnads- och ombyggnadsetapper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45232130 Byggnadsarbeten: regnvattenledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45236000 Markanläggning, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45247000 Anläggningsarbete för dammar, kanaler, bevattningskanaler och akvedukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen