Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling sorteringsmaskintjänst för sortering av osorterat och brännbart avfall Sunderby avfallsanläggning LUMIRE
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska för Lumires räkning sortera allt till Sunderby avfallsanläggning inkommande osorterat avfall, visst brännbart avfall och därutöver i vissa fall andra för maskintyper förekommande maskintjänster. Avtalet är på 1 år med möjlighet till 1 + 1 + 1 års förlängning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen