En förteckning över och kortfattad beskrivning av urvalskriterierna:
Entreprenören ska ha slutfört två (2) referensuppdrag enligt förutsättningarna nedan.
Referensuppdrag ett (1) ska:
— ha utförts åt extern beställare,
— avsett ombyggnad av flerbostadshus med minst 20 bostadslägenheter,
— omfattat en entreprenadsumma om minst 20 MSEK,
— ha slutförts genom godkänd slutbesiktning under de senaste fem åren räknat från sista anbudsdag,
— enligt referenten ha utförts enligt avtalade villkor.
2. Fastighet som är ett byggnadsminne (kulturhistoriskt värdefull byggnad) skyddad genom beslut av länsstyrelsen eller regeringen.
2. Arbetschef.
5. Arbetsmiljöansvarig.