125568-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Galliumgenerator
Referensnummer: 20RS336
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser leverans av Ge-68/Ga-68-generatorer med tillbehör till Region Örebro läns Nuklearmedicin avdelning, för beredning av radioaktiva läkemedel för diagnostik med Positron Emission Tomography (PET).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen