125597-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Aktivt kol
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Aktivt kol till kraftvärmeverk
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24954000 Aktivt kol
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser aktivt kol i pulverform för rökgasrening till Beställarens anläggningar samt leveranser av granulerat aktivt kol för rening av kondensvatten från rökgasrening.
Behovet avser leveranser av aktivt kol för rökgasrening vid drift av kraftvärmeproduktion vid Beställarens anläggningar Kraftvärmeverket i Katrineholm, Gärstadverket i Linköping och Kraftvärmeverket Kv1 i Linköping samt leveranser av aktivt kol för rening av kondensvatten från rökgasreningen vid Gärstadverket i Linköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produkt och leveranser
Behovet avser aktivt kol i pulverform och granulat.
Pulveriserat aktivt kol används för rökgasrening vid drift av kraftvärmeproduktion.
Idag används produkten EcoSorb.
Granulerat aktivt kol används för rening av kondensvatten från rökgasreningen.
Idag används produkten AquaSorb sere.
Pulveriserat aktivt kol som används vid anläggningarna Katrineholm, Gärstadverket och Kraftvärmeverket Kv1 levereras i bulkbil och Leverantören blåser in kolet i silo.
Granulerat aktivt kol som används vid anläggningen Gärstadverket levereras i 25 kg säck.
Upphandlingen omfattar angivna eller likvärdiga produkter med motsvarande tekniska egenskaper och motsvarande eller bättre reningseffekter.
Anläggningarna
Gärstadverket i Linköping
Pulveriserat aktivt kol: Gärstadverket i Linköping har tre (3) stycken silos för mottagning av aktivt kol. (Kv50: 50m3, Kv61: 50m3, Kv62: 60m3).
Leveranser sker cirka en gång per månad och då levereras cirka 17 ton.
Granulerat aktivt kol: Gärstad byter mellan 0 och 30m3/år i sina vattenreningar. Det är Kv61 och Kv50 samt anläggningen Rengärd som har behov.
Leveranser sker cirka en till tre gånger per år. Dessa anläggningar samkörs ej i dagsläget.
Kv61 köper cirka 4 ton vartannat år. Nästa behov beräknas uppstå år 2024.
Kv50 köper cirka 6 ton vartannat år. Näste behov beräknas uppstå år 2024.
Rengärd köper cirka 0,5 ton per år.
Normalt sett läggs beställningar i god tid, med god framförhållning. Akuta behov kan uppstå om Beställaren misstänker att filtren är i behov av nytt aktivt kol för att anläggningens utsläppsvärden inte är till belåtenhet.
Kraftvärmeverket Kv1 i Linköping
Pulveriserat aktivt kol: Kraftvärmeverket Kv1 i Linköping har en (1) stycken silo för mottagning av aktivt kol med volym på 10m3. (Panna 3).
Anläggningen köper pulveriserat aktivt kol ungefär sju (7) ton per månad när det är kallt ute. Panna 3 är igång under vinterhalvåret, ungefär november/december till mars/april.
Leveranser bör ske dagtid.
Kraftvärmeverket i Katrineholm
Pulveriserat aktivt kol: Anläggningen i Katrineholm har en (1) stycken silo för för mottagning av aktivt kol med volym på 30m3.
Anläggningen köper pulveriserat aktivt kol ungefär en gång vartannat år och då köper man cirka 10 ton.
Uppskattad volym per år är cirka 250 ton (pulveriserat aktivt kol) respektive cirka 6 ton (granulerat aktivt kol). Takvolym sammanlagt för båda sorterna under hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 2300 ton.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos Beställaren inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.