12560-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Farmaceutiska tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dosdispensering, öppenvård
Referensnummer: HSN 1161-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal (3 år + 12 månader) för dosdispensering av läkemedel för öppenvård för patienter skrivna i Norra sjukvårdsregionen, dvs. Region Västerbotten, Region Norrbotten, Region Västernorrland samt Region Jämtland Härjedalen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 29 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen