2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verksamhetssystem för att omhänderta myndighetsutövning och generella processer kring elever inom Ekerö kommun
Beskrivning: Omfattning: Ekerö kommun avser att upphandla ett verksamhetssystem för att omhänderta myndighetsutövning och generella processer kring elever inom kommunen. Ekerö kommun söker en helhetslösning som ska klara av att hantera samtliga de skolformer och olika funktioner/processer som barn- och utbildningsförvaltningen har behov av enligt bilaga – Kravspecifikation. Verksamhetssystemet ska kunna användas av skolpersonal (såsom lärare, pedagoger, specialpedagoger, rektorer m.fl.) inom barn- och utbildningsförvaltningen i Ekerö kommun. Barn- och utbildningsförvaltningen i Ekerö kommun är beställare och mottagare av det upphandlade systemet. Nuläge: Barn- och utbildningsförvaltningen i Ekerö kommun använder idag systemet DF respons för att omhänderta myndighetsutövning och generella processer kring elever inom kommunen. Ekerö kommun uppskattar att cirka 700 – 800 medarbetare använder systemet idag. Antalet barn/elever i kommunen är idag: ca 900 st i kommunens förskolor, ca 4000 st i kommunens grundskolor och ca 45 st i kommunens gymnasium. Tidplan: Ekerö kommun planerar att tilldela upphandlingen den 9 februari 2024 och har som målsättning att ett nytt verksamhetssystem för att omhänderta myndighetsutövning och generella processer kring elever i kommunen ska vara implementerat och driftsatt fr.o.m. 1 juni 2024.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:76924:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48000000 Programvara och informationssystem
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Extra utbildning (halv-/heldagsutbildning) Konsulttjänster