125674-2020 - ResultatSverige-Linköping: Avfallstunnor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallsbehållare och säckhållare
Referensnummer: UC-2018-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen har för avsikt att förse Region Östergötland och dess externa samarbetspartners med avfallsbehållare och säckhållare under de kommande åren.
Upphandlingen avser nedanstående huvudproduktområden.
Avfallsbehållare för riskavfall
Innehåller anbudsområden för behållare för stickande-, skärande-, biologiskt- och cytostatikaavfall.
Avfallsbehållare för farligt gods
Innehåller anbudsområden gällande kartong och absorbent för farligt gods som kan ha läckande egenskaper. Innehåller även anbudsområdet UN-godkänt plastfat 220 liter för större biologiska avfall.
Återvinningskärl och tillbehör för sophantering
Innehåller anbudsområden för övriga avfallsbehållare i olika storlekar och med tillhörande tillbehör.
Sopkärl med draganordning
Innehåller anbudsområden med större avfallsbehållare till avfallskaruseller.
Säckhållare
Innehåller anbudsområden för sop- och tvättsäckshållare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39224340 Soptunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i följande områden:
Produktområde: Avfallsbehållare för riskavfall
Anbudsområde: Behållare ca 1 liter
Anbudsområde: Behållare ca 2 liter
Anbudsområde: Behållare ca 6 liter
Anbudsområde: Behållare för långsmala föremål, ca 6 liter
Anbudsområde: Behållare för placering i blyskydd, minst 2 liter
Anbudsområde: Behållare med självstängande daglock ca 6 liter
Anbudsområde: Uppsamlingsbehållare ca 30 liter och 60 liter
Anbudsområde: Uppsamlingsbehållare till mikrobiologen, ca 25 liter
Produktområde: Avfallsbehållare för farligt gods
Anbudsområde: UN-godkänd kartong med påse
Anbudsområde: Absorbent till UN-godkänd kartong
Anbudsområde: UN-godkänt plastfat med lock, ca 220 liter
Produktområde: Återvinningskärl och tillbehör för sophantering
Anbudsområde: Sorteringsboxar med tillbehör
Anbudsområde: Kärl 190 liter
Anbudsområde: Rullstativ för insamling av kartong/well
Produktområde/Anbudsområde: Sopkärl med draganordning
Produktområde: Säckhållare
Anbudsområde: Sopsäckhållare
Anbudsområde: Tvättsäckhållare
Anbudsområde: Säckhållare T-stativ
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.