See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elevtransport med taxi 2026
Beskrivning: Luleå Kommun har behov av elevtransporter med taxi. I detta ingår skolskjuts samt övrig transport av elever vid Luleå kommuns för- och grundskolor, anpassad skola och gymnasium samt ungdomsfritids. Syftet med upphandlingen är att tillhandahålla trygga, säkra och hållbara transporter för elever i Luleå kommun. Beställaren önskar en god affärsrelation med fokus på den gemensamma affären samt ett trevligt bemötande i alla led.
Intern identifierare: BUN 2026/91
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 3 - Gammelstad, Rutvik, Sunderbyn inkl HK-transporter område 1-4
Beskrivning: Transporter med personbil som utgår från: Centrala Luleå, Mjölkudden-Karlsvik, Herrtsön, Skurholmen - Örnäset, Björksgatan - Porsön, Gammelstad - Sunderbyn. HK-transporter som utgår från område 1-4.
Intern identifierare: Delområde 3 - Gammelstad, Rutvik, Sunderbyn inkl HK-transporter område 1-4
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1 - Centrala Luleå, Mjölkudden, Björkskatan, Porsön inkl. OB-omsorg
Beskrivning: Transport med personbil. Utgår från: City, Malmudden, Bergviken, Kallkällan, Östermalm, Bergnäset, Skutviken, S Gäddvik, Kvarträsket, Lulnäset, Mjölkudden, Notviken, Karlsvik, Örnvik, N Gäddvik, Porsön, Björkskatan, Lulsundet, Hällbacken, Dalbo, Porsön, Björsbyn. Ingår även transport till och från OB-omsorg (geografiskt upptagningsområde är hela Luleå kommun, dvs. område 1-5)
Intern identifierare: Delområde 1 - Centrala Luleå, Mjölkudden, Björkskatan, Porsön inkl. OB-omsorg
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2 - Hertsön, Skurholmen, Örnäset, Svartöstan
Beskrivning: Transporter med personbil. Utgår från: Hertsön, Lerbäcken, Lövskär, Hertsölandet, Hertsöträsk, Kronan, Bredviken, Skurholmen, Örnäset, Lövskatan, Svartöstan, Kvarnbäcken.
Intern identifierare: Delområde 2 - Hertsön, Skurholmen, Örnäset, Svartöstan
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 4 - Sörbyar
Beskrivning: Transporter med personbil. Utgår från: Ersnäs, Måttsund, Mörön, Kallax, Alvik, Antnäs, Ale, Klöverträsk, Avan, Bälinge, Selet, Alviksträsk.
Intern identifierare: Delområde 4 - Sörbyar
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde 5 - Norrbyar inkl HK-transport i område 5.
Beskrivning: Transporter med personbil och HK-buss. Utgår från: Persön, Smedsbyn, Ängesbyn, Börjelslandet, Sundom, Örarna, Brändön, Bensbyn, Jämtön, Niemisel, Prästholm, Vitå, Orrbyn, Råneå med omnejd.
Intern identifierare: Delområde 5 - Norrbyar inkl HK-transport i område 5.