125691-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Undervisningsmaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läromedel/Läromaterial
Referensnummer: Dnr 3.3.2-972/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39162110 Undervisningsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Servicenämnden inbjuder er att lämna anbud på ramavtal gällande läromedel/läromaterial enligt de förutsättningar som anges i upphandlingsdokument inklusive bilagor.
Upphandlingen avser ramavtal gällande läromedel/läromaterial som analoga i pappersformat samt utformat i annat material, digitala läromedel/läromaterial, färdiginlästa medier på fysisk och digital media med tillhörande produkter inriktade på lärande och pedagogik samt för att uppnå läroplaner och undervisningsområden.
Avtalsperioden omfattar tiden fr.o.m. 2018-08-01 (alternativt då avtal kan tecknas) t.o.m. 2020-07-31 (alternativt två år fr o m avtalet tecknas) med möjlighet för staden att förlänga ramavtalet med samma villkor i ett + ett år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Anbud kan lämnas på ett eller flera delområden, dock ska anbudet lämnas så att det delområde som anbudet avser är fullständigt och komplett.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22111000 Skolböcker, 39162110 Undervisningsmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde A. Läromedel/läromaterial i pappersformat och utformat i annan material med tillhörande fysiska och digitala produkter på svenska och andra språk, samt fortbildningsmateral för lärare och lärarhandledning.
Del nr: Delområde B
48190000 Programvara för undervisning, 48931000 Programvara för utbildning
Delområde B. Digitala läromedel/läromaterial på digital media som används i undervisningen
(licenser/abonnemang) på svenska och andra språk samt fortbildningsmaterial för lärare och lärarhandledning.
Del nr: Delområde C
39162200 Hjälpmedel och apparater för undervisning, 48190000 Programvara för undervisning, 48931000 Programvara för utbildning
Delområde C. Färdiginlästa läromedel/läromaterial på digital (licenser/abonnemang) och fysisk media med tillhörande produkter på svenska och andra språk samt lärarhandledning.