12574-2021 - KonkurrensutsättningSverige-BORLÄNGE: VA- och dräneringsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VA
Referensnummer: ABBE 2020/713
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45332000 VA- och dräneringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för VA-ledningsarbeten på det kommunala VA-ledningsnätet. Entreprenaderna kommer att omfatta nyanläggning av VA-ledningar samt underhåll och förnyelse på det befintliga ledningsnätet. I samband med VA-arbeten ingår återställningsarbete till befintligt skick eller enligt överenskommelse med beställaren. Avtalet kan även nyttjas av Borlänge Energis samtliga affärsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112360 Återställande av mark, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen