Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lilla Bommen DP, projektering av allmän plats
Referensnummer: 4848/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret i Göteborgs stad inbjuder till att lämna anbud på projektering av allmän plats inom detaljplan Lilla Bommen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsultuppdraget är uppdelat i tre olika leveransenheter, där del 2 och 3 utgör optioner i kontraktet: 1. Skiss-skede: avgränsning och funktionskrav samt kostnadskalkyl för projektet i sin helhet. 2. Detaljprojektering av förfrågningsunderlag och bygghandlingar. 3. Stöd under byggtid samt upprättande av relationshandlingar. Med hänsyn till jul- och nyårshelgerna uppmärksammas anbudsgivare särskilt på att sista dag för att ställa frågor om upphandlingen är 20.12.2020.