125824-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Laboratoriebänkar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Burbytesstation och säkerhetsbänkar.
Referensnummer: SU FV-2.2.2-4080-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39181000 Laboratoriebänkar
II.1.4.
Kort beskrivning
Utrustning till speciallaboratorium omfattande 15 stycken burbytesstationer och 9 stycken säkerhetsbänkar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Burbytesstationer respektive säkerhetsbänkar.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Säkerhetsbänkar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 39181000 Laboratoriebänkar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalt 9 stycke säkerhetsbänkar.
Burbytesstationer
Del nr: 2
Totalt 15 mobila burbytesstationer.