Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark- och grundläggningsentreprenad m m avseende del av Kv Idrottsplatsen Solna Stad
Referensnummer: KS/2019:62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Solna Stad och Fabege har för avsikt att på del av fastigheterna Solna Järva 4:9 och 4:11 uppföra en byggnad som ska inrymma en simanläggning och kontor.
Entreprenaden avser mark och anläggningsarbeten inklusive miljösanering, schakt och grundläggning, spont och pålning samt färdigställande av källarvåning (platsgjuten betongstomme) inför uppförande av byggnaden.
Entreprenaden ska således utgöra en integrerad del i byggnaden som ska uppföras för att bebygga kontors- och simhallsfastigheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112500 Schaktning, 45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 45262210 Grundläggning, 45262211 Pålslagning, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen