125900-2018 - ÄndringSverige-Örebro: Medicinska hjälpmedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hörseltekniska hjälpmedel
Referensnummer: 18RS1763
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för hörseltekniska hjälpmedel avseende 7-klövern, för succesiva
Avrop.
Upphandlingen omfattar:
1. Skolhörhjälpmedel, ca 32 MSEK
2. Kommunikationsförstärkare, ca 1 MSEK
3. Slinga till tv, ca 8 MSEK
4. Transmissionssystem via radio, fm. ca 3 MSEK
5. Varseblivningshjälpmedel, ca 10 MSEK
6. Hörhjälpmedel till mobiltelefon via telespole (ny produkt, ingen uppskattad volym)