125937-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Dialysapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för kontinuerlig njurersättningsterapi (CRRT).
Referensnummer: LS1312-1534
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33181000 Dialysapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar System för kontinuerlig njurersättningsterapi (CRRT) enligt den omfattning och de villkor som framgår av detta upphandlingsdokument. Upphandlingen avser resultera i ett ramavtal som medger avrop av kompletta system såväl som köp av engångstillbehör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
System för kontinuerlig nurersättningsterapi (CRRT)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser resultera i ett ramavtal som medger avrop av kompletta system såväl som köp av engångstillbehör. Upphandlingen ska täcka de varierande behov av behandlingar som finns inom landstingens olika verksamheter. Med det som bakgrund är upphandlingen uppdelad i 2 positioner där Anbudsgivare kan välja att lägga ett delat anbud. Utrustningen i position 1 och 2 ska klara av SCUF, CVVH, CVVHD, CVVHDF (där det är tillämpligt med pre- och post-ersättning) för patienter från 8 kg. Utrustningen ska kunna ge citratantikoagulation till behandlingsmodaliteten CVVHD.
Del nr: 2
Upphandlingen avser resultera i ett ramavtal som medger avrop av kompletta system såväl som köp av engångstillbehör. Upphandlingen ska täcka de varierande behov av behandlingar som finns inom landstingens olika verksamheter. Med det som bakgrund är upphandlingen uppdelad i 2 positioner där Anbudsgivare kan välja att lägga ett delat anbud. Utrustningen i position 1 och 2 ska klara av SCUF, CVVH, CVVHD, CVVHDF (där det är tillämpligt med pre- och post-ersättning) för patienter från 8 kg. Utrustningen ska kunna ge citratantikoagulation till behandlingsmodaliteten CVVHD. Utrustningen i position två ska även kunna ge citratantikoagulation till behandlingsmodaliteterna CVVH och CVVHDF.