125967-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation K2-K4, Huddinge sjukhus
Referensnummer: LOC 2022-0545
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar ombyggnation av vuxenakuten i hus K2-K4, plan 4, med tillhörande teknikutrymmen i plan 3 och 9, Huddinge sjukhus samt mindre markarbeten vid isoleringsrum med entrétak, samt tillhörande platta/ramp.
Total bruttoarea (BTA) 4000 kvm på plan 4,
Total bruttoarea (BTA) 800 kvm plan 3
Total bruttoarea (BTA) 250 kvm plan 9
Mark 250 kvm
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen